100 de ani de la Marea Unire – activitate catehetică la parohia Găvana III din Pitești

Sectorul Învățământ,prin Biroul de Cateheza și Tineret al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o activitate la Școala Gimnaziala Matei Basarab din parohia Găvana III , dedicată Centenarului României , împlinirii a 100 de ani de la Marea Unire de la Alba Iulia , din 1 decembrie 1918.

Au participat elevi din clasa pregătitoare , aflați sub coordonarea doamnei învățătoare Ileana Silveanu ,care au prezentat cântece patriotice și poezii închinate evenimentului Marii Uniri și au vizionat un film documentar despre oamenii Unirii.

De asemenea ,copiii au confecționat steaguri tricolore și au desenat porturi tradiționale românești.

Părintele slujitor , Alexandru Dumitrescu a subliniat importanța anului Centenar , a îndemnat pe cei mici la rugăciune și a oferit daruri elevilor , la finalul întâlnirii.

PAROHIA MAVRODOLU-PELERINAJ DUHOVNICESC

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, octombrie 2018