100 de cadouri, 100 de zâmbete, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 28 decembrie 2019)

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social. Urmând cuvintelor Mântuitorului Hristos, flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat, cu sprijinul material al câtorva credincioși, parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia,Stănescu Paul și Țîru Cătălin au inițiat și desfășurat în perioada premergătoare Nașterii Domnului o campanie de ajutorarea familiilor nevoiașe din jurul Piteștiului, dăruind alimente, haine, cadouri, dulciuri, mașini de spălat, produse de igienă și îngrijire. Au fost vizitate și grădinițe de la țară și oraș, bucuria copiilor fiind aceeași.

100 de cadouri, 100 de zâmbete, în aceste zile binecuvântate. Copii fericiți și părinți care nu au îndrăznit sa scrie Moșului bucuroși lângă pruncii lor. Case fără foc dar încălzite de darurile oamenilor buni. Dar, dincolo de toate, Craciunul e momentul în care fiecare persoană ar trebui să conştientizeze că a primit deja cel mai preţios Dar care ar putea fi oferit vreodată, pe Mântuitorul lumii. Acesta este darul suprem venit din iubirea infinită a lui Dumnezeu pentru lume.

Veniți frați și surioare – colinde la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

Astăzi S-a născut Hristos, colinde la parohia Papucești II, protoieria Pitești