in

A doua Înviere la Catedrala Arhiepiscopală, în anul mântuirii 2019

(Publicat în: 28 aprilie 2019)

Astăzi, începând cu ora 12.00, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat slujba Vecerniei, cunoscută sub denumirea de „a doua Înviere” sau „Învierea mică”.

Aceasta aminteşte de prima arătare a Mântuitorului, de după Învierea Sa din morţi, înaintea ucenicilor care se ascundeau de frica iudeilor.

Credincioşii prezenţi în noua Catedrală Arhiepiscopală din Curtea de Argeş au ascultat Sfânta Evanghelie citită  în mai multe limbi ale acestei lumi, prin aceasta arătându-se că Învierea lui Hristos este un act universal.

Bucurându-ne, că noi suntem zidirea cea aleasă și mult slăvită a lui Dumnezeu, izvorâtă din gândirea Sfintei Treimi de a răsări, ca ghioceii primăvara, în frumusețea acestei lumi văzute, suntem chemați să ne bucurăm și să fim plini de veselie duhovnicească, în aceste zile ale Învierii.

Slujba de Înviere la Catedrala Arhiepiscopală din Municipiul Curtea de Argeș – 28 aprilie 2019

Daruri de Sfintele Paști, parohia Sfinții Voievozi, municipiul Curtea de Argeș