in ,

A fi biruit şi mâncat

Nu ştiu dacă Miron Costin, cronicar din alte vremi, a asistat la vreun spectacol ieşit cu totul din comun. Unii dintre noi avem, uneori, stări pe care nu bănuim vreodată că ni se vor întâmpla. Sigur că nimănui nu-i place să fie mâncat în viaţă de lupi sau alte hiene. Oricum, trebuie să ne ferim de oameni şi să nu ne dăm drept lei – paralei.

Miron Costin, ne zice: „Pe un leu l-au mâncat păsările cele mici unite între ele”, iar Anton Pann, mai nostim, scrie: „Zece gâşte unite biruiesc un câine”.

Ce-i şi cu orătăniile astea!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 18 februarie 2019

ZIUA INTERNAȚIONALĂ A CITITULUI ÎMPREUNĂ la Școala Gimnazială Gabriel Marinescu Tigveni