in

ACTIVITATE CATEHETICA LA LICEUL COSTIN D. NENITESCU

Cu binecuvantarea si parinteasca purtare de grija a Inaltpreasfintitului Parinte Ahiepiscop Calinic, Sectorul Invatamant prin Biroul de Cateheza si Activitati cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argesului si Muscelului a desfasurat cu prilejul impinirii a 159 de ani de la Unirea Principatelor Romane, o activitate catehetica la Liceul Costin D. Nenitescu din Pitesti.

La acesta intalnire au participat elevi din clasele a IX-a din scoala , coordonati de doamna profesor Dumitrescu Diana . Elevii au rostit Rugaciunea Domneasca , au citit referate despre Unirea Principatelor , depre personalitatile care au stat la baza actului istoric din 24 ianuarie 1859 , precum colonelul Alexandru Ioan Cuza , viitorul domnitor al celor doua Principate , mitropolititii Nifon al Tarii Romanesti si Sofronie Miclescu al Moldovei.
De asemenea cativa elevi au interpretat poezii scrise de Mihai Eminescu , Radu Gyr, Ioan Nenitescu , despre tara si neamul romanesc. Preotul slujtor Alexandru Dumitrescu , de la Biroul de Cateheza si Activitati cu Tineretul din Protoieria Pitesti a subliniat importanata deosebita a evenimentului Unirii Principatelor , din 24 ianuarie 1859 , care a condus la formarea si consolidarea statului modern roman si la Marea Unire din 1 Decembrie 1918 , cand toti romanii s-au unit in interiorul unei singure granite. In finalul activitatii fiecare elev a primit in dar o icoana din partea Arhiepiscopiei Argesului si Muscelului .

Darul neprețuit al sănătății, parohia Sfântul Apostol Andrei – T.Vladimirescu, Protoieria Pitești

Vizită duhovnicească a bătrânilor de la Centrul Medico-Social din Rucăr