in

Activitate catehetică la parohia Hârtiești, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 10 septembrie 2016)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare a desfășurat o activitate catehetică în biserica parohiei Hârtiești din Protoieria Câmpulung Muscel.

Preoții slujitori au rostit un cuvânt catehetic în care au subliniat faptul că Maica Domnului este primul om care L-a primit pe Duhul Sfânt, ca viață nouă (Luca 1,35). Este primul om în care s-a sălășluit cu trupul Dumnezeu. Cei născuți din apă și din Duh, cei ce L-am primit pe Duhul Sfânt la Botez și ne împărtășim cu Trupul și Sângele Domnului în Sfânta Euharistie, suntem fiii credinței Maicii Domnului, cea care l-a primit pe Dumnezeu în numele omenirii intregi, atunci cand a raspuns Arhanghelului Gavriil, la Bunavestire, „Fie mie dupa cuvantul tau!”.

Dăruind vei dobândi, parohia Budișteni, protoieria Topoloveni

Rugăciune la 40 de zile de la decesul Reginei Ana