in

Activitate educativă la Liceul Victor Slăvescu din Rucăr

(Publicat în: 1 decembrie 2019)

Arhiepiscopia Ageșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul în parteneriat cu Liceul Victor Slăvescu din Rucăr,  prin  domnul profesor de Istorie Cristea Marius Constantin, a organizat o activitate culturală și educativă,  prilejuită de aniversarea a 101 ani, de la Unirea Bucovinei cu România,  în data de 28 noiembrie 1918, intitulată ,,Relația Stat-Biserică, temelie a Unirii Bucovinei cu Romania”, la Centrul de Documentare și Informare,  din cadrul Liceului Victor Slăvescu din Rucăr,  la care au participat elevi și profesori din cadrul Liceului Victor Slăvescu din Rucăr.

La activitate au participat preotul slujitor Andrei Petre Liviu, de la parohia Rucărul de Sus și preotul slujutor Arsulescu Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, care a susținut Referatul cu tema ,,Implicații ale Bisericii Ortodoxe în înfăptuirea și realizarea Marii Unirii”,  însoțit de o prezentare ppt.

Haine și alimente pentru cei nevoiași, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României – cateheză parohia Bătușari, protoieria Curtea de Argeș