in ,

Acuzarea

Este foarte greu să ne vedem bârna din proprii ochi şi să ne silim să scoatem cu paiul ochii celor din jurul nostru. Înainte de a acuza pe alţii este potrivit să ne vedem propriile scăderi. Iată ce ne spune Menander: „Înainte de a acuza pe aproapele tău, cercetează mai întâi propriile tale cusururi”.

Atunci când urechile noastre sunt asaltate de şoptiri, noi trebuie să fim surzi şi neîncrezători la învinuirile pe care le auzim.

Iar ca să ne păstrăm cumpătul, să nu ne grăbim niciodată a acuza sau lăuda pe cineva!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 24 noiembrie 2018

Patriarhul Ecumenic: Sunt sigur că Biserica Ortodoxă Română se va implica în păstrarea unității bisericești