in ,

Adeseori, femeia e o şcoală

(Publicat în: 22 ianuarie 2019)

Doar copiii cei mulţi din familie scriu emoţionant despre mama lor. O mamă, când are mai mulţi copii, e cu atât mai bună. Adică am spune: dacă ai un copil, iubeşti o dată; dacă ai doi copii, iubeşti de două ori; dacă ai trei copii, iubeşti de trei ori şi tot aşa. Dacă ai zece copii, iubirea este absolută. Bach a avut 18 copii. Cam tot atâţia fraţi şi surori are şi arhiepiscopul Teodosie al Tomisului, iar Patriarhul Teoctist a fost al zecelea, din cei unsprezece.

George Coşbuc a avut o mamă tare bună. Dar cine n-a avut mamă bună? El a scris aşa de frumos: „Femeile rămân copii viaţa întreagă, adică rămân simple, iubitoare şi entuziaste, precum poporul rămâne copil de-a pururi în creaţiunile-i artistice”.

Cum să nu-l cred pe Eminescu când scrie: „Azi, adeseori femeia, ca şi lumea e o şcoală”.

Aşa au fost mamele noastre şi vor fi de-a pururi!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 22 ianuarie

Mihai Eminescu, omagiat în Parohia Priboienii de Jos, Protoieria Topoloveni