in

Ajutor la domiciliu – activitate socială în parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 29 aprilie 2019)

”Întrucât este dragoste, Dumnezeirea Se mișcă, iar întrucât este îndrăgită, mișcă spre Sine toate lucrurile care sunt capabile de dragoste.” (Sfântul Maxim Mărturisitorul)

Tot așa omul, zidit după Chipul lui Dumnezeu, mânat de dragoste, se dăruiește celorlalți ajutând și aducând speranță,  și astfel se regăsește pe sine, iar semenii, văzând lumina harului strălucind în inima sa, vor tânji după Tatăl Ceresc  Care a aprins flacăra iubirii în sufletul său.

Arhiepiscopia  Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune,  a venit în ajutorul unor familii cu posibilități modeste de viețuire, cărora le-au fost oferite daruri pascale de preoții slujitori Herișanu Ion Cosmin și Tache Marin de la parohia Înălțarea Domnului din municipiul Curtea de Argeș.

Bătrâneți binecuvântate la Căminul Vatra Bunicilor din Câmpulung Muscel

Masa bucuriei de Sfintele Paști la Centrul Medico Social de la Dedulești, protoieria Pitești