in

Ajutor la domiciliu – parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 19 septembrie 2019)

Nu trece nepăsător pe lângă oamenii săraci, nu îi ocoli şi să nu-ţi fie ruşine să-i ajuţi. Lui Hristos nu Îi este ruşine să primească milostenia ta, pe care o faci prin oamenii săraci, iar ţie îţi este ruşine să-ţi întinzi mâna şi să dai câţiva bănuţi. Nu este aceasta o ruşine şi mai mare? Dacă şi pentru un pahar de apă rece pe care îl dai, Dumnezeu te va răsplăti (Mat. 10, 42), gândeşte-te ce răsplată vei primi dacă vei fi generos cu săracii.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, desfășoară proiectul ,,Ajutor la domiciliu”, în care părintele slujitor Roșu Ion Irinel de la parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș, a dăruit alimente pentru cei cu venituri modeste.

 

Cateheză la început de an școlar, parohia Bătușari, protoieria Curtea de Argeș

Congresul Național „Hristos împărtășit copiilor”, ediția a XII-a