in

Ajutor la domiciliu, parohia Greci I, protoieria Topoloveni

(Publicat în: 7 octombrie 2019)

În tezaurul spiritual al omenirii, dezideratul prieteniei absolute – ca exigenţă a condiţiei umane – îşi găseşte, cred, expresia cea mai impresionată în mesajul lăsat de Iisus din Nazaret: “Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu.  Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca  viaţa lui să şi-o pună pentru prietenii săi.” (Ioan, 15, 12-13).

Unul dintre cele mai frumoase gesturi ale prieteniei constă în dorinţa de a face daruri. Darurile sunt cei mai plăcuţi mesageri ai afecţiunii.

Prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, in parohia Greci I, Protoieria Topoloveni s-a desfășurat o acțiune filantropică în care parintele slujitor Balasoiu Laurentiu Vasile a daruit hainute groase pentru vremea rece la o familie cu multi copii.

 

Cercetând pe cei lipsiți, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Tabăra de creație la Mânăstirea Glavacioc, MÂINI DIBACE ediția a II-a