in

Ajutor la domiciliu, parohia Turculești

(Publicat în: 18 august 2015)

Numeroase sunt suferinţele pe care le îndură oamenii cât trăiesc. Unii sunt bolnavi, alţii se află în mari lipsuri, neavând cu ce se hrăni sau cu ce se îmbrăca. Unii semeni sunt părăsiţi, uitaţi, fără rude care să-i îngrijească, fără prieteni care să-i mângâie. În situaţii de felul acesta, noi, creştinii, suntem datori să le răspundem cu un sentiment de milă şi cu fapte de ajutorare. Să nu trecem nepăsători pe lângă necazul aproapelui şi să răspundem cu milă.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfășurat o activitate filantropică în care preotul slujitor Bologea Cosmin de la parohia Turculești, protoieria Topoloveni, a oferit un televizor pentru o familiei numeroasă, cu venituri modeste.

De la suflet la suflet, parohia Coastea Uzinei – Mioveni

Cercetarea aproapelui – bucurie duhovnicească, parohia Ciocănești, protoieria Topoloveni