in

Ajutor la domiciliu, parohiile Rotărești și Bascov din protoieria Pitești

Când Sfântul Ioan cel Milostiv era tânăr, se gândea să pună în lucrare în viața sa împreună-pătimirea și milostenia. Atunci i s-a înfățișat această virtute și ca o împărăteasă plină de har i-a grăit: ”Eu sunt cea dintâi. Pe cel ce mă cinstește și mă iubește îl voi duce la Dumnezeu. ” Aceasta este milostenia, iar cel ce dorește cu adevărat legătura și dimpreună locuirea cu Dumnezeu, să se îngrijească să o dobândească sau, mai degrabă, să o pună în lucrare în toată viața sa.

Arhiepiscopia Argesului si Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a venit în ajutorul persoanelor fără adăpost, asistate social, care solicit sprijin Spitalului Județean Argeș, oferindu-le încălțăminte și haine. Parohiile Rotărești și Bascov din Protoieria Pitești au oferit aceste daruri pentru cei aflați în suferință.

 

Ziua Persoanelor cu Dizabilități sărbătorită în municipiul Pitești

Despre familia creștină, cateheză la parohia Mavrodolu, protoieria Pitești