in

Alături de cei în suferință – parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 21 decembrie 2019)

Iubirea de săraci şi iubirea de străini sunt două ramuri de măslin cu al căror rod se ung toţi, din care însuşi Domnul Îşi unge capul şi picioarele şi va răsplăti în împărăţia cerească pe acela care-L unge. Că adevăratul iubitor de săraci aude pe Cel ce zice: „Milostenia şi credinţa nu te vor lăsa pe tine, însă să le legi pe ele de grumazul tău şi vei afla darul, ca să gândeşti cele bune înaintea Domnului şi a oamenilor”, spunea Sfântul Antioh.

Preoții slujitori Herișanu Ion Cosmin și Tache Marin de la parohia Înălțarea Domnului din Curtea de Argeș, împreună cu elevi de la Colegiul Național Vlaicu Vodă, au mers la o familie cu multe greutăție, căreia i-au oferit daruri.

Târgul de Crăciun-micul antreprenor, Liceul Victor Slăvescu din Rucăr

TRADIȚII ȘI OBICEIURI DE CRĂCIUN – activitate la Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din Curtea de Argeș