in

Alături de cei în suferință, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 10 ianuarie 2019)

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social.

Milostenia sau îndurarea creştină izvorăşte din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele şi ia forma ajutorării materiale şi morale a semenilor aflaţi în nevoie. Mântuitorul, modelul desăvârşit al milosteniei, ne-a înştiinţat că la Judecata de apoi faptele îndurării trupeşti şi sufleteşti sunt acelea care ne vor deschide porţile fericirii veşnice.

Parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia și Stănescu Paul cu sprijinul material al câtorva credincioși pentru care milostenia și iubirea aproapelui reprezintă o permanentă preocupare, înțelgând că cei nevoiași au nevoie de ajutor și când sărbătorile se termină au oferit alimente și haine de sezon unei familii cu șase copii din vecinătatea Piteștiului.

 

Troițele Centenarului în parohia Florica din protoieria Topoloveni

Sinaxar 11 ianuarie 2019