in

Alături de cei încercați, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 25 noiembrie 2019)

La îndemnul și cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului părinte Calinic, îndemnul de a sădi pe Dumnezeu prin mimică și gest în cultura comunității surzilor din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, cu menirea de a sădii  în sufletele  credincioșilor surzi Harul lui Dumnezeu, prin care El, ni se revelează ca fiind și Sfințitorul vieții noastre a credincișilor surzi.

Prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, la Filiala Teritorială a surzilor din Pitești, a avut loc o acțiune filantropic-caritativă în cadrul căreia au fost ofetite daruri și alimente credincioșilor surzi nevoiași prin implicarea și mărinimia unor enoriași din cadrul Parohiei Mavrodolu.

La  eveniment a participat Țîru Cătălin preot slujitor al comunității surzilor din Pitești, totodată s-a reamintit credincioșilor surzi importanța misiunii preotului slujitor în limbajul mimico-gestual religios, în mijlocul surzilor.

 

 

ZIUA INTERNAȚIONALĂ A AMABILITĂŢII sărbătorită la Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din Curtea de Argeș

Pelerinajul copiilor, parohia Găvana IV din Pitești