in

Alături de cei necăjiți, parohia Lăzărești, protoieria Câmpulung Muscel

Porunca Mântuitorului „Iubește-ți aproapele ca  pe tine însuți!” nu semnifică măsura iubirii, ci identificarea fiecăruia dintre noi cu semenii noștri, pentru că toți creștinii alcătuiesc un trup. Astfel, bucuria aproapelui este bucuria mea, iar durerea celui aflat în suferință este în aceeași măsură și durerea mea, iar o astfel de înțelegere a iubirii l-a determinat pe Sfântul Agathon să spună: „Folosul fratelui este roada mea.”

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o activitate socială în parohia Lăzărești. Preotul coslujitor Geantă Horațiu Ioan, cunoscând nevoile și greutățile cu care se confruntă enoriașii săi, a venit în sprijinul unei familii cu dificultăți financiare, oferindu-le alimente și medicamente.

 

Proiectul educațional județean Dragobete, ediția a III-a, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

PATRIARHUL NICODIM MUNTEANU sărbătorit la Școala Gimnazială Gabriel Marinescu Tigveni