in

Alături de cei necăjiți, parohia Sfinții Împărați din municipiul Curtea de Argeș

(Publicat în: 6 aprilie 2020)

Porunca Mântuitorului „Iubește-ți aproapele ca  pe tine însuți!” nu semnifică măsura iubirii, ci identificarea fiecăruia dintre noi cu semenii noștri, pentru că toți creștinii alcătuiesc un trup. Astfel, bucuria aproapelui este bucuria mea, iar durerea celui aflat în suferință este în aceeași măsură și durerea mea, iar o astfel de înțelegere a iubirii l-a determinat pe Sfântul Agathon să spună: „Folosul fratelui este roada mea.”

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o activitate socială în parohia Sfinții Împărați din protoieria Curtea de Argeș. Preotul slujitor Barbu Vasile, dimpreună cu un grup inimos de voluntari, cunoscând nevoile și greutățile cu care se confruntă 18 persoane fără venituri, a venit în ajutorul lor, oferindu-le alimente și produse de igienă.

 

Măști și mănuși chirurgicale pentru Spitalul de Pediatrie din Pitești și Azilul din Călinești – parohia Turculești, protoieria Topoloveni

Sinaxar 7 aprilie 2020