Alături de cei nevoiași, mănăstirea Glavacioc

După Fericitul Augustin, milostenia constă în a avea milă de sufletul și de sărăcia altuia. Lucrarea milosteniei constă în a ierta greșelile celor ce ți-au greșit, să îndrepți pe cei care au nevoie, să sfătuiești pe cei care se îndoiesc, să înveți pe cei nepricepuți, să rogi pe Dumnezeu pentru alții, pentru că dacă oamenii nu ar greși, virtutea milei nu s-ar aplica.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, desfășoară activități sociale prin care persoanele cu venituri modeste primesc ajutoare.

Părintele protosinghel Casian Crețu de la Mănăstirea Glavacioc, dăruiește săptămânal hrană caldă, credincioșilor în vârstă cu pensii modeste.

7 decembrie 2018, sfințirea Altarului noii Catedrale Arhiepiscopale din Curtea de Argeș

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Moșoaia, Protoieria Pitești