in

Alegerea lui Alison – proiecție film pentru elevii Seminarului Teologic din Curtea de Argeș

(Publicat în: 28 mai 2019)

,, Alegerea lui Alison” este titlul filmului proiectat în sala de festivități a Seminarului Teologic ,, Neagoe Vodă Basarab” din Curtea de Argeș. Tema pe care acesta o abordează este avortul, un subiect sensibil, dar totodată important în viața tinerilor care au mare nevoie de îndrumare și informare corectă. Evenimentul a fost organizat de Asociația ,, Studenți pentru viață” și face parte din calendarul activităților desfășurate în acest an de Sectorul Social Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului.

Aflați în săptămâna ,,Școala Altfel”, elevii și profesorii seminarului argeșean au vizionat filmul care prezintă frământările prin care trece o tânără de 19 ani aflată în criză de sarcină, chiar în sala de așteptare a unei clinici de avorturi, până ce alege să respingă avortul și să dea naștere copilului.

Un eveniment asemănător va fi organizat în viitorul apropiat și la Seminarul Teologic ,, Justin Patriarhul” din Câmpulung Muscel.

Sfinții Împărați, apărători ai Creștinismului, cateheză parohia Lăzărești, protoieria Câmpulung Muscel

Cerc pastoral la parohia Mavrodolu, protoieria Pitești