Alegeri pentru Adunarea Eparhială în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului

(Publicat în: 11 mai 2014)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, conform Hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, nr. 10. 528/ 2013 şi Deciziei Patriarhale nr. 1 /2004, joi, 8 mai 2014, s-au desfăşurat, în Arhiepiscopia Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, alegerile eparhiale pentru noua Adunare Eparhială 2014-2018. Alegerile s-au desfăşurat în zece circumscripţii electorale, începând cu orele 10.00, sub supravegherea delegaţilor Centrului Eparhial.
În deschidere delegaţii eparhiali au arătat importanţa întrunirii, citindu-se ordinul circular nr.530/A, prin care se dispune alegerea membrilor Adunării Eparhiale pentru o perioadă de patru ani în mandatul 2014-2018. Au fost prezentate listele cu preoţii înscrişi în Cercul electoral şi a urmat constituirea birourilor electorale prin alegerea a doi preoţi şi un secretar, din rândul membrilor prezenţi. În continuare s-au desfăşurat alegerile membrilor în Adunarea Eparhială, prin vot secret. La acest scrutin, după rânduială, s-au ales zece membrii clerici şi douăzeci de membri mireni, pe o perioadă de patru ani.Adunarea Eparhială este, conform Statutului de Organizare şi Funcţionare a Bisericii Ortodoxe Române, “organism deliberativ pentru toate problemele administrative, culturale, social-filantropice, economice şi patrimoniale ale Eparhiei”. Ea se compune din “reprezentanţii aleşi ai clerului şi ai credincioşilor, în proporţie de o treime clerici şi două treimi mireni, cu o viaţă morală şi religioasă demnă de un creştin, care au candidat cu binecuvântarea Ierarhului locului”.

Simpozion internațional organizat în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului

200 de ani de la zidirea bisericii din Sân-Mihai (Lokve), Serbia