in ,

Alimentația corectă: Principiul nr. 4

(Publicat în: 19 mai 2019)

Genele, singure, nu pot determina apariția bolii, doar dacă sunt activate, iar dieta alimentară joacă un rol esențial în stabilirea genelor care se vor activa, bune sau rele, după inima fiecăruia.

Gena fiecăruia dintre noi este la îndemâna noastră și reprezintă codul pentru tot ce există în trupurile noastre, bun sau rău, mai ales. Fără gene „nu ar exista cancer, obezitate, diabet sau boli de inimă. De fapt, fără gene nu ar exista viață.”1

Mare atenție se dă genelor umane periculoase, care sperie lumea, iar „unele femei tinere, perfect sănătoase, acceptă să-și extirpe sânii, pur și simplu, pentru că au aflat că sunt purtătoare ale genelor care declanșează cancerul la sân.”2

Întrebarea rămâne pentru toți: „Ce anume face ca unele gene să rămână inactive, iar altele să devină active? Răspunsul este limpede și simplu: mediul exterior și în special alimentația.”3

Deci, genele pot fi activate și inactivate în funcție de modificarea consumului de proteine de origine animală, și de mediul în care trăim. Spre exemplu, s-a demonstrat că „atunci când migrează dintr-o regiune în alta, oamenii preiau riscul de boală al regiunii în care se mută. Ei nu își schimbă genele, dar cad pradă unor boli și afecțiuni rar întâlnite în rândul populației din țara lor natală.”4

Trebuie să știm că mediul unde habităm are asupra noastră o influență deosebită în care este necesar să avem un nou stil de viață și o alimentație adecvată. Vorba românului: singuri ne săpăm groapa cu dinții noștri, cu gura noastră, când nu avem grijă de alimentația de fiecare zi!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. T Colin Campbell, Thomas M. Campbell II, Studiul China, Editura Adevăr Divin, București, 2012, pag. 307.

2 Idem, pag. 307.

3 Ibidem, pag. 308.

4 Ibidem, pag. 309.

Sinaxar 19 mai 2019

Sinaxar 20 mai 2019