in ,

Alimentația corectă: Principiul nr. 7

(Publicat în: 23 mai 2019)

S-a constatat științific și nu se scrie sau se vorbește după „ureche”, că alimentația care se dovedește cu adevărat benefică pentru o anumită boală cronică, va avea efecte la fel de benefice și în alte boli de care este încercat organismul nostru: „Pe scurt, ea va influența în bine starea de sănătate la modul general.”1

Medicii savanți: T. Colin Campbell și Thomas M. Campbell II au ajuns, după cercetările proceselor biochimice ale diferitelor boli, la concluzia că: „alimentația care se dovedește benefică pentru o anumită boală va avea efecte similare și pentru alte boli, indiferent care sunt acestea. Chiar dacă o dietă complet vegetariană bazată pe alimente integrale este mai eficientă pentru tratarea bolilor de inimă decât în cea a cancerului la creier, de un lucru poți fi absolut sigur: această dietă nu va conduce în niciun caz la progresul uneia din cele două boli în timp ce va stopa pe cealaltă. Cu alte cuvinte, ea nu va fi niciodată dăunătoare organismului tău. Această dietă bună nu poate fi decât benefică la modul general.2

Acești medici americani sunt bucuroși că le aduc cititorilor la cunoștință cât de simple sunt lucrurile în privința unei corecte alimentații și stări de sănătate, dorind să anihileze confuzia care stăpânește în opinia publică, concluzionând: „Așadar, tu te poți bucura de o sănătate deplină (aproape) indiferent de boala de care suferi la ora actuală, pur și simplu, schimbându-ți dieta alimentară.”3

Întrebând pe Părintele Ovidiu Vlăsceanu, dacă se citesc „tabletele medicale” de pe site-ul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, mi-a spus că a înțeles foarte bine ce înseamnă o dietă alimentară echilibrată și fără toxine.

– Cum ai înțeles, l-am întrebat la telefon?

– Am consumat într-o zi numai carne și în altă zi, numai salate.

– Și care a fost diferența, l-am luat din scurt, ca să nu se îndepărteze de subiect.

– Atunci când am consumat salată verde, am dormit foarte bine și organismul s-a odihnit fără nicio oboseală, pe când, atunci când am consumat carne, toată noaptea n-am dormit, având o greutate în procesul de digerare în organism, a cărnii îngurgitate, deși nu a fost în cantități mari, având disconfort și stare de oboseală.

Așadar, câți dintre noi n-am gemut toată noaptea cu pântecele umflat de cărnurile care se digeră greu, pentru că sunt moarte cu un procent de proteine, zero!

Dar putrefacția din colon? Dar cancerul care se trezește și începe să ne roadă pereții intestinelor colmatate cu reziduurile putrede, neeliminate la timp și care ne rotunjesc pântecele ca un pepene?

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. T Colin Campbell, Thomas M. Campbell II, Studiul China, Editura Adevăr Divin, București, 2012, pag. 314.

2 Idem, pag. 314.

3 Ibidem, pag. 314.

Sinaxar 23 mai 2019

Sinaxar 24 mai 2019