Slujbă de pomenire pentru cei care au pierit în închisorile comuniste – parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

12martieslujbadetinutimavrodolu1

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, la biserica parohiei Mavrodolu din municipiul Pitești, în ziua de 9 martie, a fost oficiată o slujbă de pomenire pentru moșii și strămoșii noștri, deținuți politici, care au pierit în închisorile comuniste, în timpul anchetelor Securității, în lagăre și grele deportări pentru apărarea țării, a dreptei credințe, a libertății și demnității poporului român.

Preoții slujitori au vorbit credincioșilor despre datoria noastră de a păstra candela credinței aprinsă și de a înălța rugăciuni către Bunul Dumnezeu, și au mulțumit Asociației Foștilor Deținuți Politici – Filiala Argeș, pentru implicarea în această activitate.

12martieslujbadetinutimavrodolu1

12martieslujbadetinutimavrodolu1

...: Home Știri și evenimente Slujbă de pomenire pentru cei care au pierit în închisorile comuniste – parohia Mavrodolu, protoieria Pitești