Sfinții 40 de mucenici – cateheză parohia Glavacioc, protoieria Costești

12martiecatehezaglavacioc1

Biserica ii praznuieste pe cei 40 de mucenici din Sevastia la data de 9 martie a fiecarui an. Acestia erau soldati crestini, aflati in slujba imparatului Licinius. Conform izvoarelor istorice, in anul 320, Agricolae, guvernatorul Armeniei, afland despre credinta lor, le ordona sa isi renege credinta si sa se inchine idolilor. Cei 40 de mucenici refuza sa faca acest lucru, astfel Agricolae decide sa ii intemniteze timp de 8 zile in care sa fie torturati prin lovirea cu pietre sau chiar sa fie ademeniti cu nenumarate daruri.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, a organizat o acțiune catehetică, în care părintele slujitor Dan Stancu de la parohia Glavacioc, protoieria Costești, a rostit un cuvânt catehetic elevilor de la școala din localitate.

...: Home Știri și evenimente Sfinții 40 de mucenici – cateheză parohia Glavacioc, protoieria Costești