in

Așezământul Sfinții Împărați Constantin și Elena din Pitești, alături de elevii din zone izolate

(Publicat în: 6 septembrie 2019)

Asezamantul „Sfintii Imparati Constantin si Elena” din cadrul Protoieriei Pitesti, a desfasurat actiunea „Ghiozdanul meu” prin care au fost impartite daruri ce au continut ghiozdane echipate cu rechizite scolare specifice anilor de studiu, hainute noi, produse igienico-sanitare, precum si daruri de dulciuri și iconite.
Impreuna cu bunii crestini, voluntari ai asezamantului, parintele paroh Robert Nicolae, a mers la școală generală din comuna Uda, unde toti cei 47  de elevi care invata aici au primit astfel de daruri pentru a incepe cum se cuvine noul an scolar, iar cei 7 micuți de la gradiniță au primit pachete cu hainuțe noi, jucării și dulciuri.
De asemenea, au fost dăruite carti pentru biblioteca școlii si material didactic auxiliar pentru grupa de la grădiniță.

Prin astfel de actiuni se doreste incurajarea educatiei si impiedicarea abandonului scolar.
Directorul școlii a multumim pentru binecuvantarea si darul oferit, conturându-se importanta sustinerii elevilor pentru a beneficia de conditii optime de educatie.
Puținii copii care locuiesc aici străbat peste 4-5 km pe jos, prin pădure, până la școală și vin din cătunele Braniștea, Romana, Valea Negrului și Ciorâca.

Ce este Hipotalamusul?

Tabără de creație la Mănăstirea Ciocanu, Protoieria Câmpulung Muscel, ediția a IV-a