in

Așezământul Sfinții Împărați Constantin și Elena din Pitești, alături de elevii din zone izolate

Asezamantul „Sfintii Imparati Constantin si Elena” din cadrul Protoieriei Pitesti, a desfasurat actiunea „Ghiozdanul meu” prin care au fost impartite ghiozdane echipate cu rechizite scolare specifice anilor de studiu, precum si daruri de dulciuri și iconite.

Impreuna cu bunii crestini, voluntari ai asezamantului si cativa elevi de la Școala „Sfânta Filoteea” din Pitești, parintele paroh Robert Nicolae, a mers la școlile din satele Govora și Săliștea, comuna Uda, unde toti elevii care invata aici au primit astfel de daruri pentru a incepe cum se cuvine noul an scolar, iar micuții de la gradinitele din aceste sate au primit pachete cu dulciuri.
De asemenea, alaturi de rechizite, elevii au primit si produse igienico-sanitare si dulciuri.
Prin astfel de actiuni se doreste incurajarea educatiei si impiedicarea abandonului scolar.
Directorii acestor școli au multumim pentru binecuvantarea si darul oferit, conturându-se importanta sustinerii elevilor pentru a beneficia de conditii optime de educatie.

Alături de cei necăjiți, parohia Turculești, protoieria Topoloveni

Liturghie Arhierească la parohia Robaia, protoieria Curtea de Argeș