in

Astăzi S-a născut Hristos, colinde la parohia Domnești de Sus, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 24 decembrie 2019)

Inspirate din această bogăție a cântărilor liturgice bisericești, colindele sunt expresia cea mai vie a culturii teologice și duhovnicești populare a românului creștin ortodox. Ele sunt un memorial și o prelungire a Liturghiei și a slujbelor de Crăciun auzite în biserică. Ele sunt ecou și rodire a slujbei și sfințeniei Bisericii în sate și orașe, în casele creștinilor, întrucât inimile credincioșilor au devenit biserică, peșteră din Betleem transformată în sălaș primitor pentru cer, casă de oaspeți în care Pruncul este preamărit de magi înțelepți!

Biserica parohiei Domnești de Sus din protoieria Curtea de Argeș a răsunat de glasurile celor 105 copii de la școala din localitate care, însoțiți de dascăli, au vestit Nașterea Mântuitorului, prin frumoasele colinde.

Preoții slujitori Moisescu Ionuț Daniel și Vlăsceanu Ovidiu Marian au vorbit copiilor despre acest mare Praznic al Creștinătății, au mulțumit tuturor pentru osteneală și au oferit daruri colindătorilor.

Donație de produse medicale si lucrare spirituală la Secția Nou Născuți- Spitalul Judetean Arges

Bucurii de sărbători – parohiile din comuna Rucăr, protoieria Câmpulung Muscel