in

Astăzi S-a născut Hristos, colinde la parohia Papucești II, protoieria Pitești

(Publicat în: 28 decembrie 2019)

De sărbătoarea Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, cel mai frumos obicei este colinda. Colindele îndeplinesc rolul unor cântece de urare, care se repetă şi se reactualizează la fiecare casă. Atât copiii, dar şi cei mari, Îl întâmpină pe Hristos prin colinde.

Preoții slujitori: Costache Ionel, Dumitrescu Doru și Vețeanu Alin Codruț de la parohia Papucești II din Pitești, au primit vizita corului de copii: de la C.N.I.C Brătianu condus de doamna profesoară Cosmescu Maria, Școala Generală Mircea cel Bătrân, dirijat de doamna profesoară Iordache Amona, Grupul de copii de la clasa pregătitoare de la Școala Poiana Lacului, pregătot de doamna profesoară Adriana Pătru și grupul de copii de la clasa a VI-a de la Școala Poiana Lacului, condus de doamna profesoară Irina Jantă, care au bucurat sufletele credincioșilor cu frumoasele colinde românești.

A fost rostit și un cuvânt catehetic, iar în finalul evenimentului, copiii au primit daruri.

100 de cadouri, 100 de zâmbete, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Vreau să trăiesc! ÎMPREUNĂ pentru CĂLIN!