in

Atelier de lucru pentru copii, organizat de Parohia Pielcani, protoieria Piteşti

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare, Parohia Pielcani în parteneriat cu Școala Gimnazială “Marin Preda” din Pitești a realizat o activitate în cadrul Concursului Național “Icoana și Școala mărturisirii”.

Prin grija părintelui Jianu Valter – Alexandru, coordonator al proiectului, au fost implicați peste 200 de copii din grupele de cateheză, elevi ai Școlii Gimnaziale “Marin Preda” Pitești. Elevii au realizat icoane pe sticlă, sub directa implicare a doamnei profesor Pîrvulescu Camelia, profesor de desen în cadrul școlii.
Activitatea s-a încheiat cu o miniexpoziție, fiind selectate foarte multe lucrări pentru faza pe protoierie, respectiv eparhie.
 

Cateheză la Duminica Ortodoxiei la parohia Priboienii de Jos protoieria Topoloveni

Procesiune in cinstea Sfintelor Icoane la Parohia Mavrodolu