in

Atelier de pictură la parohia Sfânta Vineri, municipiul Pitești

(Publicat în: 5 martie 2020)

Pictarea unei icoane este la îndemâna tuturor, dar nu oricine poate stăpâni şi măiestria de a le zugrăvi în concordanţă cu erminia Bisericii şi cu frica lui Dumnezeu. Zugrăvirea imaginii lui Dumnezeu reprezintă o cale de mărturisire a credinţei  ortodoxe, dar şi un mod de propovăduire a Evangheliei. Pentru a picta o icoană este nevoie de multă linişte sufletească. Zbuciumul vieţii cotidiene trebuie domolit cu multă rugăciune! Icoana este cea care domoleşte, aşază gândurile în ordine, linişteşte!

Parohia „Sfanta Vineri” din Pitesti, prin parintele slujitor Laurentiu Vasile Dinu, a desfasurat in cadrul Centrului Social – Catehetic „Sf. Mc. Elefterie” care functioneaza in cadrul parohiei, un Atelier de pictura religioasa.

La Atelierul de pictura au participat 28 de copii din clasa a VIII-a de la Scoala Gimnaziala Nr. 5 Nicolae Iorga, scoala care functioneaza pe raza parohiei.

După activitate copiii au fost binecuvantati si au primit din partea parohiei rechizite scolare, iconite și dulciuri.

Masa bucuriei, parohia Sfinții Împărați din municipiul Curtea de Argeș

Protoieria Câmpulung Muscel – Campionii Bucuriei Sociale, februarie 2020