in

Bătrâneți binecuvântate la Căminul Vatra Bunicilor din Câmpulung Muscel

(Publicat în: 29 aprilie 2019)

Milostenia înseamnă solidaritate în suferința aproapelui, manifestată atât față de trup, cât și față de suflet, facerea de bine și purtarea nevoințelor aproapelui, cum îndeamnă Sfântul Apostol Pavel: ”Purtați-vă nevoințele unii altora și veți împlini astfel, Legea lui Hristos.” (Galateni 6, 2).

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune socială în care preoții slujitori: Bădescu Valențiu și Vlădău Nicolae de la parohia Lereștii de Sus, Ganea Andrei și Florea Cătălin de la parohia Vișoi Toader Cristinel de la parohia Bughea de Mijloc, au vizitat pe bătrânii de la căminul Vatra Bunicilor din municipiul Câmpulung Muscel, cărora le-au dăruit alimente și dulciuri.

 

Daruri de Sfintele Paști, parohia Sfinții Voievozi, municipiul Curtea de Argeș

Ajutor la domiciliu – activitate socială în parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș