in

Bătrâneți binecuvântate – parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 17 iulie 2019)

Iubirea de săraci şi iubirea de străini sunt două ramuri de măslin cu al căror rod se ung toţi, din care însuşi Domnul Îşi unge capul şi picioarele şi va răsplăti în împărăţia cerească pe acela care-L unge. Că adevăratul iubitor de săraci aude pe Cel ce zice: „Milostenia şi credinţa nu te vor lăsa pe tine, însă să le legi pe ele de grumazul tău şi vei afla darul, ca să gândeşti cele bune înaintea Domnului şi a oamenilor”, spunea Sfântul Antioh.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune socială în care părintele slujitor Roșu Irinel Ionuț de la parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș, a oferit alimente pentru o persoană cu o pensie modestă.

Ajutor la domiciliu, parohia Glavacioc, protoieria Costești

Protoieria Mioveni – Campionii Bucuriei Sociale, iulie 2019