in

Bătrâneți binecuvântate, parohia Valea Mare, orașul Ștefănești

Datorită păcatului neascultării protopărinților noștri Adam și Eva, am pierdut haina de lumină protectoare dumnezeiască, trecând în această lume trecătoare și pieritoare, fiind osândiți să ducem o viață care este pradă multor rele și nenorociri. Acum, sănătatea trupului pentru orice om, nu mai poate fi un bun dobândit în mod definitiv, ea nu există niciodată în mod absolut și de fapt nu este altceva decât un echilibru parțial și provizoriu, o stare de mai puțină suferință.

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a avut loc o acțiune socială, în care părintele slujitor Iriminescu Tiberiu de la parohia Valea Mare – Ștefănești a dăruit alimente pentru o persoană în vârstă.

 

Nicolae Iorga, Călătorul

Pelerinajul bucuriei. Parohia Pielcani, Protoieria Pitești