in

Bătrâneți liniștite, parohia Căpățâneni, protoieria Curtea de Argeș

Să nu uităm că milostenia trupească și sufletească sunt mijloace de dobândire a Duhului Sfânt. Faptele noastre bune au valoare veșnică numai atunci când sunt făcute în numele lui Iisus Hristos. Pentru că dacă nu dăm din dragoste de Dumnezeu, milostenia rămâne doar o faptă bună, care moare o dată cu săvârșirea actului. Bucuria de a dărui și de a ajuta pe cel sărac este semn că milostenia se face din dragoste pentru Dumnezeu.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune socială în care părintele slujitor Străuț Bogdan de la parohia Căpățâneni, protoieria Curtea de Argeș, a dăruit alimente pentru o persoană în vârstă, cu venituri modeste.

Cateheză în Parohia Bîrseşti de Jos-Vlădești, protoieria Curtea de Argeș

Pelerinajul bucuriei – parohia Vișoi, municipiul Câmpulung Muscel