in

Bătrâneți liniștite, parohia Drăghici din Protoieria Mioveni

Pe aproapele nostru să-l iubim „ca pe noi înşine”, adică aşa cum ne iubim pe noi, cum ne îngrijim, ne hrănim, tot aşa se cuvine să iubim, să miluim, hrănim, să ajutăm şi să îndrumăm pe calea mântuirii pe aproapele nostru. Iar pe noi înşine se cuvine să ne osândim permanent şi să ne mustrăm pentru păcatele noastre, socotindu-ne mai păcătoşi decât toţi oamenii. Aşa de vom face, aşa de vom iubi pe Dumnezeu şi pe aproapele, ne vom mântui cu adevărat şi vom fi primiţi în Împărăţia Cerurilor!

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, a organizat o acțiune socială în care preoții slujitori Iordache Constantin Florinel și Tuță Vasile de la parohia Drăghici din protoieria Mioveni, au dăruit alimente pentru o persoană în vârstă cu o pensie modestă.

Cateheză în parohia Maica Precista din municipiul Pitești

De la suflet la suflet în parohia Sfinții Voievozi din municipiul Curtea de Argeș