in

Bătrâneți liniștite, parohia Sfântul Vasile cel Mare, Protoieria Curtea de Argeș

Întru aceasta să cunoaşteţi, spunea Sfântul Grigorie, cât de mare lucru este milostenia, pentru că şi în acest veac ajută şi întru cel de dincolo, de bucurie duhovnicească umple, spre Dumnezeu apropie şi asemenea cu îngerii ne face. Că despre aceasta se zice în Scriptură: "Faceţi milostenie, ca şi vouă să vă fie milostiv Domnul. Daţi, zice, şi vi se va da vouă. Că scris este: "Pe focul cel aprins îl stinge apa, iar milostenia curăţeşte păcatele."

Cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, în parohia Sfinții Voievozi din protoieria Curtea de Argeș, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a avut loc o activitate filantropică, în care părintele slujitor Sandu Constantin de la parohia Sfântul Vasile cel Mare, protoieria Curtea de Argeș, a oferit un ajutor financiar și medicamente, pentru o bătrână cu venituri modeste.

Biblioteca vie – parohia Ștefan cel Mare I, protoieria Costești

Daruri pentru Centrul de îngrijire și asistență din Pitești – parohia Sfântul Ioan Botezătorul