in ,

Băutura, măi băieţi

(Publicat în: 14 ianuarie 2019)

Montaigne povesteşte că Platon nu îngăduia copiilor până la 18 ani să bea vreo băutură ameţitoare. Celor care nu împlineau 40 de ani le era interzisă beţia. Dar celor care treceau de 40 de ani, li se îngăduia să guste din „darurile” lui Dionysos.

După legile lui Solon, „arhontele (cel care conduce) prins că e beat, va fi pedepsit cu moartea”, ne scria înţeleptul Diogene.

Pentru cei care întreceau măsura cu băutura, Plutarh povestea despre Alexandru Macedon: „Adunând la masă mulţi prieteni şi comandanţi, a propus o întrecere la băut vin curat şi o cunună pentru învingător. Astfel, Promachos, cel care a băut mai mult, a ajuns până la 12 litri şi a câştigat cununa de învingător, dar a mai trăit numai 3 zile…” în comă, bineînţeles.

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 14 ianuarie 2019

Sinaxar 15 ianuarie 2019