in

Biblia în limba română la Școala Valea Danului, Protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 11 noiembrie 2016)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a sărbătorit cei 328 de ani de la prima traducere integrală a textului Sfintei Scripturi în limba română, la Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului.

Doamna profesoară de religie, Claudia Matei, a rostit rugăciunea Tatăl nostru împreună cu elevii clasei a VII-a si apoi a vorbit acestora despre rolul major în dezvoltarea limbii literare al Bibliei de la București tipărită în timpul domnitorilor Șerban Cantacuzino și Constantin Brâncoveanu, ambii iubitori de credință și cultură.
La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, care a vorbit despre contribuția Bibliei lui Șerban Cantacuzino la cristalizarea limbii române literare în toate provinciile românești, fiind considerată o expresie a unității românilor de pretutindeni și a adus cuvântul de binecuvântare din partea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, mulțumind tuturor cu drag celor ce muncesc cu spor binecuvântat și Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.
Elevii au prezentat referate și imagini vechi cu Biblia lui Șerban Cantacuzino.
 

Cateheză la Școala Nicolae Simonide din Pitești

Manuale de Religie pentru elevi, oferite de parohia Găvana IV din Pitești