in

Binecuvântare Arhierească în noua Catedrală Arhiepiscopală

În Duminica Izgonirii Protopărinților Adam și Eva din Rai,  credincioșii argeșeni au participat cu bucurie la Sfânta Liturghie oficiată în noua Catedrală Arhiepiscopală construită în municipiul Curtea de Argeș. Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a adresat un cuvânt de învățătură creștinilor veniți într-un număr foarte mare, vorbindu-le despre folosul postului pentru suflet și trup.

Noua Catedrală din municipiul Curtea de Argeș are rol de necropolă regală şi arhiepiscopală fiind rezultatul parteneriatului încheiat în data de 10 mai 2009 între Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului şi Casa Regală a României.

 

Omul – capodoperă

Sinaxar 11 martie 2019