in

Binecuvântare Arhierească în noua Catedrală Arhiepiscopală din Curtea de Argeș

(Publicat în: 30 decembrie 2018)

În Duminica după Praznicul Nașterii Domnului Iisus Hristos  credincioșii argeșeni au participat cu bucurie la Sfânta Liturghie oficiată în noua Catedrală Arhiepiscopală construită în municipiul Curtea de Argeș. Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a adresat un cuvânt de învățătură creștinilor veniți într-un număr foarte mare, îndemnându-i să treacă în noul an cu gândul la Dumnezeu.

În noua Catedrală Arhiepiscopală se va oficia zilnic Sfânta Liturghie până la praznicul Întâmpinării Domnului. De asemenea, credincioșii vor avea posibilitatea să se închine  la moaștele Sfintei Mc. Filoteia care au fost așezate definitiv în noul spațiu amenajat în interiorul bisericii.

 

Cum cunoaştem oamenii?

Sinaxar 31 decembrie 2018