in

Binecuvântare Arhierească la biserica parohiei Poinărei, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 18 august 2019)

Astăzi în comuna argeșeană Corbi a fost organizată  cea de-a XVI – a ediţie a ” Întâlnirii fiilor satului Poienărei”, sărbătoare care marchează întoarcerea la glie a celor plecați peste hotare.

Evenimentul a fost deosebit prin prezența Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului,  care a oficiat Sfânta Liturghie în biserica satului cu hramul Sf. Cuv. Parascheva. Cei prezenți  au avut bucuria să participe cu această ocazie la instalarea noului preot numit pentru această parohie în persoana părintelui Samoilă Nicolae Claudiu. Ca o încurajare pentru noua misiune încredințată, Ierarhul Argeșean a oferit noului slujitor distincția eparhială ,,Crucea Basarabă”.

De asemenea, pentru implicarea în viața comunității, domnul Virgil Baciu, primarul comunei Corbi, împreună cu domnul Samoilă Constantin, artist plastic, au primit din partea Chiriarhului Eparhiei, distincția eparhială ,, Sf. Neagoe Vodă Basarab”. În același cadru festiv, Înaltpresfinția Sa a oferit doamnei Justina Radu, una dintre victimele colaterale ale regimului comunist, distincția eparhială ,,Sf. Mc. Filoteia”.

De asemenea, tot astăzi a fost săvârșită slujba parastasului pentru eroii satului care au pierit în cele două războaie mondiale, precum și pentru cei supranumiți ,, Haiducii Muscelui”  care au făcut parte din rezistența anticomunistă din munții Făgărașului.

Cea de-a XVI-a ediție a acestui eveniment inițiat  de Virgil Baciu, primarul comunei Corbi și fiu al satului Poenărei,  a cuprins în program și alte evenimente după cum urmează:

–   Prezentarea invitațiilor, a Portului Popular  și vizitare Muzeu Constantin Samoilă;

–  Start – Cupa „ Fii satului Poienărei ” Ciclism | traseu MTB – nr 21

–  Zilele Diasporei – RePatriot ( Conferință );

–  Spectacol folcloric susţinut de formaţiile invitate: – Ansamblul Marțișorul ( Calușarii) – Corbu, Olt; – Ansamblul Ciobanașul – Corbi Argeș; – Ansamblul de dansuri Populare si vocal Mugurel și Tălăncuța din Hagimus Raion Causeni – R. Moldova; – Formația Muguraș de fluier – Corbi, Argeș; – Formația de dansuri machedonești – Pilisterlu; – Solistă Creola Stanciu; – Solistă Maria Man Gheorghe; – Solisti Nina si Nicu Spînu;

Puterea plantelor medicinale: Ginkgo Biloba

Sinaxar 18 august 2019