in

Binecuvântare Arhierească la începutul Anului Bisericesc la parohia Sfânta Treime din Pitești

(Publicat în: 2 septembrie 2019)

La început de an bisericesc, credincioșii parohiei Sfânta Treime din municipiul Pitești au avut bucuria să participe astăzi la Sfânta Liturghie Arhierească oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cu această ocazie, Chiriarhul Eparhiei a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură.

Pentru activitatea pastorală deosebită desfășurată în cadrul parohiei piteștene, preoții slujitori au primit din partea Ierarhului Argeșean distincția eparhială ,, Crucea Basarabă”.

Biserica Sfânta Treime din Pitești, monument istoric din secolul XVII, este cunoscută și cu denumirea de Schitul Beștelei sau Biserica de pe Scoroboaia. Aceasta se înscrie în arhitectura din timpul domnitorilor Matei Basarab și Șerban Cantacuzino (1678-1688), fiind construită din cărămidă, cu ziduri groase de un metru.

Saună și băi de abur

Sinaxar 2 septembrie 2019