in

Binecuvântare Arhierească la parohia Sfânta Vineri din Pitești

(Publicat în: 26 decembrie 2019)

În a doua zi de Crăciun, credincioșii parohiei Sf. Vineri din municipiul Pitești au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie, oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură , îndemnându-i pe cei prezenți să caute permanent ajutorul Mântuitorului Iisus Hristos prin mijlocirea Maicii Domnului și a sfinților Săi.

În anul 1904, la inițiativa preotului Ioan Becescu , s-a început construcția actualei biserici, o adevărată perlă a municipiului Pitești. În prezent sfântul locaș de rugăciune a fost restaurat cu fonduri europene, devenind astfel un punct de atracţie pentru argeşeni şi pentru toţi turiştii care vizitează orașul.

 

 

Praznicul Nașterii Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș

Sinaxar 27 decembrie 2019