in

Binecuvântare Arhierească la parohia Sfântul Nicolae Popa Savu din Câmpulung Muscel

(Publicat în: 30 aprilie 2019)

În a treia zi a praznicului Învierii Domnului, credincioșii musceleni au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic,  în biserica parohiei Sfântul Nicolae Popa Savu din municipiul Câmpulung Muscel.

Ierarhul Argeșean a rostit cu această ocazie un cuvânt de învățătură amintind de însemnătatea praznicului Învierii.

Biserica Sfântul Nicolae Popa Savu din Municipiul Câmpulung Muscel se află în centrul municipiului, aflată în cartierul „Capul Bulevardului”. Numele de Popa Savu vine de la un preot care a păstorit aici la sfârșitul secolului al XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea. Între anii 1860-1868 biserica a fost refăcută, ctitorii fiind trecuți în pisania din dreapta intrării. Pictura a fost executată de Mișu Pop din Brașov în 1864 și are o valoare artistică deosebită, fiind în ulei, iar sfinții sunt pictați în mărime naturală.

În ansamblul ei, arhitectura exterioară este remarcabilă prin detaliile care se impun de la prima vedere.

Biserica Domnească din Pitești și-a prăznuit hramul

Sinaxar 1 mai 2019