Biserica Domnească din Pitești și-a prăznuit hramul

În a doua zi a praznicului Învierii, foarte mulți locuitori din municipiului Pitești au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie arhierească oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului în Biserica Domnească închinată Sf. Mc. Gheorghe.  Evenimentul a fost deosebit datorită faptului că astăzi a fost cinstit și ocrotitorul bisericii: Sf. Mc. Gheorghe.

Ierarhul Argeșean  a adresat cu această ocazie un cuvânt de învățătură, amintind de binecuvântarea pe care ne-a adus-o învierea Domnului Iisus Hristos.

Biserica Domnească din municipiul Pitești a fost construită în 1656 de domnitorul Constantin Șerban Basarab și soția sa Doamna Bălașa. În interior este pictată de către Gheorghe Stoenescu (în 1876).

Pe vremuri aici a funcționat și o școală domnească. Ansamblul a fost restaurat în 1875 și în perioada 1966-1968.

Masa bucuriei de Sfintele Paști la Centrul Medico Social de la Dedulești, protoieria Pitești

Binecuvântare Arhierească la parohia Sfântul Nicolae Popa Savu din Câmpulung Muscel