in

Biserica și Școala din sufletul meu – Școala Gimnazială Matei Basarab din Pitești

(Publicat în: 11 martie 2016)

La îndemnul și cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare a desfășurat o activitate catehetică la Școala Gimnazială Matei Basarab din municipiul Pitești.

Elevii din clasa a IV-a F, coordonați de doamna învățător Tudorița Stanciucu și de doamna director Elena Odă, au primit vizita părintelui slujitor Dumitrescu Alexandru de la parohia Găvana III, care a vorbit despre dragostea lui Hristos pentru oameni, despre rugăciune și despre concursul național Biserica și Școala din sufletul meu, îndemând copiii la redactarea unui eseu cu titlul: Hristos, Colegul meu de bancă.
După rugăciune, elevii au primit daruri.

Cerc pastoral la parohia Domnești de Sus – protoieria Mioveni

Sinaxar 12 martie 2016