in

Botezul Domnului la Catedrală Arhiepiscopală din Curtea de Argeș

(Publicat în: 6 ianuarie 2019)

Sărbătoarea închinată Botezului Domnului Iisus Hristos a fost cinstită astăzi și în Eparhia Argesului și Muscelului. Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreuna cu un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească în noua Catedrală Arhiepiscopală din municipiul Curtea de Argeș.

Credincioșii veniți încă de la primele ore ale dimineții au așteptat cu răbdare momentul cel mai important: sfințirea Aghiasmei Mari. Slujba de sfințire a apei a fost oficiată de Chiriarhul Eparhiei pe esplanada din fața Catedralei Arhiepiscopale, fiind rostite rugăciunile de invocare a Duhului Sfânt.

După ce au fost binecuvântați prin stropirea cu Aghiazma Mare, cei prezenți au luat apă sfințită pentru casele lor.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul Argeșean a vorbit credincioșilor despre importanța praznicului cinstit astăzi, dar și despre folosul pe care îl aduce Aghiazma Mare.

Mâine credinciosii din municipiul Pitești vor avea bucuria de a participa la Sfânta Liturghie arhierească oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic la biserica cu hramul Sfântul Ioan Botezatorul.

Protoieria Pitești – Campionii Bucuriei Sociale, ianuarie 2019

Sinaxar 7 ianuarie 2019