in

Bucuria darului în parohia Geamăna, protoieria Pitești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, Sectorul Social, Filantropic și de Misiune desfășoară Programul ,,Bucuria darului,, prin care persoanele nevoiașe sunt ajutate cu daruri de alimente, hrană caldă și sfaturi duhovnicești pentru întărire sufletească și bună conduită în viață.

În colaborare cu două magazine din Pitești, au fost împărțite daruri pentru trei familii fără posibilităţi materiale din Parohia Geamăna. În urma unei cercetări sociale, sunt ajutate aceste familii care au în sânul lor mai mulți copii și care luptă pentru normalitate. În urma acestor vizite social-misionare, se urmărește și întărirea tinerilor să meargă la școală, ajutându-i cu daruri de rechizite, manuale și articole de îmbrăcăminte.
Proiectul „Bucuria darului“ se doreşte a fi unul de lungă durată, iar pe viitor se intenţionează extinderea lui prin oferirea şi de alte servicii filantropice.

Cercetarea aproapelui, bucurie duhovnicească în parohia Boteni, protoieria Câmpulung Muscel

Sinaxar 5 ianuarie 2016